صفحه شخصی memar 123   
 
نام و نام خانوادگی: memar 123
استان: خراسان جنوبی
رشته: کارشناسی معماری
شغل:  دانشجو
تاریخ عضویت:  1391/10/06
 روزنوشت ها    
 

 خانه های مکعبی، هلند بخش معماری

6

این خانه ها مجموعه ای هستند که در روتِردام و هِلموند در هلند توسط مهندس معمار پیت بلوم (Piet Blom)ساخته شده اند. ایده ی اولیه طراحی این خانه های " زندگی کردن در سقف خانه ها" است. برای دیدن عکس های بیشتر و توضیحات به ادامه مطلب مراجعه کنید.
 
 


 
 


 


 


ایده اولیه این خانه ها در دهه 1970 میلادی به وجود آمد. و معمار آن این خانه ها را در هلموند طراحی کرد. بعد ها شهرداری روتردام هم از او خواست تا برای بالای پیاده روی یک پل خانه سازی کنند و معمار تصمیم گرفت از ایده خانه های مکعبی برای این پیاده رو استفاده کند.
 


 


 
 


 
 


طراحی این خانه ها، بر اساس ایده خانه های حاشیه ی سبز شهراست که طراحی این معمار خواتار نمایان شدن یک روستا در دل شهر است چنان که هر خانه نمادی از یک درخت و در مجموع نمادی از جنگل است.
 


 


مکعب ها کج طراحی شده اند و بر روی دیرک های شش گوشه شکلی تکیه داده اند. هر مکعب شامل فضایی برای زندگی است و دارای سه سطح است که با یک راه پله باریک به هم متصل می شوند. پایین ترین سطح یک فضای مثلثی است که به عنوان فضای پذیرایی استفاده می شود.سطح وسط فضای خواب و سرویس های بهداشتی است. و بالاترین سطح یک فضای اضافی است که می توان هم به عنوان فضای خواب و هم فضای پذیرایی استفاده کرد.
 


 


 


 


 
 


 


 


برای کامل شدن طراحی کج سازه، دیوارها و پنجره ها 54.7 درجه کج شده اند.
 


 


 


این سازه از سقف های فولادی، ستون های فولادی و قاب چوبی ساخته شده است
که هر دیرک از سه ستون بتنی ساخته شده است که بین فضاهای ۀن ها از بلوک های پر کننده بتنی استفاده شده است. بنابراین طبقه اول سازه سقف و ستون های بتنی است که در بالای ان سازه ای شبیه قاب چوبی با عایق بندی پشم شیشه ساخته شده است. برای نمای زیبای مکعی ها از ورقه های روی استفاده شده است و شیشه ها دو جداره هستند. همچنین از مصالح ضد آتش در ساخت این مجوعه استفاده شده است.
 


 


 


 


 تعداد کل مکعب ها 40 تا است که هر کدام بر یک ستون بسیار ضخیم استوار شده اند.
 


 


 


 


چهارشنبه 15 آبان 1392 ساعت 08:38  
 نظرات    
 
پیمان شبستانی 22:05 چهارشنبه 15 آبان 1392
0
 پیمان شبستانی
سپاس خانم یا آقای معمار
امیریاشار فیلا 20:07 پنجشنبه 16 آبان 1392
0
 امیریاشار فیلا
سپاسگزارم.